Czym jest autyzm?

Puk, puk... Autyzm?
Poznajmy się.


Autyzm nie jest chorobą psychiczną ani upośledzeniem umysłowym. Nie można się nim zarazić podczas wspólnej zabawy, nie przenosi się także drogą kropelkową. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka, a więc wpływa na wszystkie obszary jego funkcjonowania.

Najbardziej charakterystyczne objawy to nieprawidłowości w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju zabawy już przed trzecim rokiem życia dziecka. Większość dzieci autystycznych nie mówi, ma trudności z porozumiewaniem się gestami, rozumieniem poleceń. Nie inicjują i nie podtrzymują rozmowy, kontaktu wzrokowego z innymi. Bawią się godzinami same, w kółko powtarzając te same czynności. Sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie, żyjących w tajemniczym innym świecie istot, nie zwracających uwagi na to, co dzieje się wokół nich.

Oczywiście objawy autyzmu są bardzo zróżnicowane, nierzadko połączone z dodatkowymi zaburzeniami wzroku, słuchu, porażeniem dziecięcym czy upośledzeniem umysłowym itp. Sprawia to, że prawidłowa diagnoza problemu oraz wychowanie dziecka autystycznego jest niezwykle trudne.


Dotknął Cię autyzm?


Skontaktuj się z nami
Przeczytaj historię marzeń
Sprawdź jak możemy Ci pomóc
Poznaj nas bliżej